تفاوت عمل لیپوساکشن با لیپوماتیک

تفاوت عمل لیپوساکشن با لیپوماتیک، کدام بهتر است؟

فهرست مطالب

این روزها اکثریت افراد دارای اضافه وزن به فکر انجام لیپوساکشن یا لیپوماتیک هستند. این دو روش تفاوت‌های زیادی با یکدیگر داشته و هریک دارای مزایای خاص خود است. حال با توجه به شرایط ویژه هرفرد و هدفی که از انجام این دو عمل دارد، قطعا تصمیم‌گیری‌ها و انتخاب‌ها متفاوت خواهد بود. هدف ما در این مقاله شرح تفاوت این دو روش بوده و سعی داریم تمامی مزایا و معایب هریک را بطور کامل توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

تفاوت لیپوساکشن با لیپوماتیک

لیپوساکشن و لیپوماتیک تفاوت چشمگیری با یکدیگر دارند و هریک مختص دسته‌ای از افراد است. مثلا برای افراد دارای اضافه وزن بیش از اندازه، روش لیپوساکشن مناسب‌تر است. حال در ادامه هر کدام را توضیح می‌دهیم.

لیپوساکشن

این روش انواع مختلفی را داراست مانند لیپوساکشن لیزر یا کلاسیک. بطور کلی لیپوساکشن عمل جراحی است که از چربی کشی یا مکش برای حذف و خارج کردن چربی‌های اضافه بدن استفاده می‌شود. این روش برای افرادی مناسب است که با ورزش و رژیم نمی‌توانند لاغر شوند و به وزن دلخواه برسند، بنابراین با انجام لیپوساکشن می‌توانند به نتیجه دلخواه برسند. در این روش بیمار بطور کامل بیهوش خواهد شد زیرا این یک عمل غیرسرپایی است.

لیپوساکشن چیست؟

لیپوماتیک

لیپوماتیک اغلب با عنوان پیکرتراشی در بین جوامع شناخته شده و برای خارج کردن چربی‌های اضافه بدن انجام می‌شود. در این روش، دستگاه لیپوماتیک با استفاده از صدای مادون صوت، منجر به ارتعاش و ذوب شدن چربی‌های اضافه بدن می‌شود. این روش تا اینجا شباهت زیادی به لیپوساکشن دارد، اما از اینجا به بعد تفاوت اصلی این دو روش نمایان می‌شود. در لیپوماتیک چربی‌های اضافه خارج شده از بدن سالم بوده و قابل استفاده و تزریق به نواحی دیگر بدن هستند. بعنوان مثال شما از چربی‌های اضافه خارج شده از نواحی مختلف بدن خود می‌توانید برای فرم دهی صورت، باسن و… خود استفاده کنید. در ادامه مزایای هریک را ذکر خواهیم کرد.

عمل لیپوماتیک

لیپوماتیک یا لیپوساکشن کدام یک بهتر است؟

برای اینکه بتوان با قطعیت درباره این موضوع نظر داد، ابتدا لازم است جنبه‌های مختلفی را بررسی کنیم. اولین موضوع این است که بیمار برای چه هدفی قصد انجام لیپوساکشن یا لیپوماتیک را دارد؟ زیرا این هدف است که تعیین کننده خواهد بود. با توجه به این موضوع پزشک معالج روش خاص و پیشنهادی خود را پیش می‌گیرد. اما بطور کلی در روش لیپوماتیک به دلیل اینکه چربی‌های استخراج شده سالم و قابل استفاده مجدد هستند، برتری بر لیپوساکشن دارد. اما برای نتیجه قطعی لازم است از چند جنبه مهم این دو روش را با یکدیگر مقایسه کنیم. که عبارتند از:

 1. کدام یک کم خطرتر است؟
 2. کدام به صرفه‌تر است؟ (بحث هزینه)
 3. مدت زمان عمل هریک چقدر است؟
 4. شدت درد ایجاد شده در کدام روش کمتر است؟
 5. کدام روش نیاز به تعداد جلسات بیشتری دارد؟
 6. کدام روش چربی‌های بیشتری حذف می‌کند؟

با پاسخ به این ۶ سوال، می‌توانیم نظر قطعی درباره پیشنهاد خود را بدهیم.

لیپوماتیک یهتر است یا لیپوساکشن؟

لیپوساکشن یا لیپوماتیک، کدام کم خطرتر است؟

در روش لیپوساکشن چربی‌های اضافی بدن با استفاده از حرارت ذوب شده و این عمل منجر به سوختگی اطراف ناحیه جراحی خواهد شد. بنابراین، با سوختگی و ذوب شدگی رنگ پوست تغییر خواهد کرد و شاید تیره شود. بنابراین این موضوع برای اکثریت افراد ناخوشایند تلقی می‌گردد. اما در روش لیپوماتیک این مشکل ایجاد نخواهد شد. این یعنی روش لیپوماتیک در مقایسه با لیپوساکشن به لحاظ ایمنی، کم خطر است.

بیشتر بخوانید : لیپوساکشن با بی‌حسی

کدام به لحاظ هزینه به صرفه‌تر است؟

هزینه همیشه از مواردی است که نمی‌توان بصورت دقیق تعیین و بررسی کرد. اما قطعا مواردی وجود دارند که باعث افزایش یا کاهش هزینه‌های عمل می‌شوند. چیزی که مشخص است این بوده که پیکرتراشی از هزینه بالایی برخوردار است. حال این هزینه بخشی به وضعیت بیمار، اینکه چاقی آن در چه حد است وابسته بوده و بخشی دیگر به دستگاه‌های مورد استفاده و تجربه و سابقه پزشک وابسته است.

بطور کلی در لیپوساکشن از روش‌های مختلفی برای خارج کردن چربی‌ها استفاده می‌شود پیچیدگی‌های بیشتری نسبت به لیپوماتیک دارد که تصور می‌شود هزینه آن باید بیشتر از لیپوماتیک باشد، اما اینطور نیست. زیرا در لیپوماتیک به دلیل استفاده از دستگاه‌های خیلی پیشرفته تر هزینه بیشتر از لیپوساکشن است.

لیپوساکشن از نظر هزینه بهتر است یا لیپوماتیک

مدت زمان عمل هریک چقدر است؟

مدت زمان لازم برای انجام لیپوماتیک بسیار کمتر از لیپوساکشن است. زیرا در روش لیپوساکشن برای اینکه تمامی چربی‌های تجمع یافته کاملا سوزانده شوند به مدت زمان بیشتری نیاز است. در حالیکه در روش لیپوماتیک با استفاده از ارتعاش این مدت زمان کمتر خواهد بود.

شدت درد ایجاد شده در کدام روش کمتر است؟

بطور کلی درد ایجادی در روش لیپوساکشن نسبت به لیپوماتیک بیشتر است اما به دلیل اینکه لیپوساکشن به روش بیهوشی انجام می‌گیرد، بیمار در حین عمل درد را احساس نمی‌کند. اما پس از عمل درد کاملا احساس می‌شود. معمولا با استفاده از هریک از این دو روش درد ایجاد می‌شود، اما با استفاده از داروهای تسکین دهنده درد که توسط پزشک تجویز می‌شود می‌توانید درد خود را تسکین دهید.

کدام روش نیازمند تعداد جلسات مشاوره بیشتری است؟

لیپوساکشن و لیپوماتیک هریک از بخش‌های مختلف بدن باید بصورت جداگانه انجام گیرد. یعنی نمی‌توان لیپوماتیک پهلو و ران را یکجا انجام داد. بنابراین برای انجام لیپوماتیک هر یک از قسمت‌های بدن لازم است جلسات جداگانه‌ای را تعیین و صرف کرد. اما در روش لیپوساکشن معمولا طی یک جلسه تمامی چربی‌های اضافه بدن به وسیله حرارت از بدن خارج می‌شوند.

همچنین برای لیپوماتیک لازم است افراد دارای ویژگی‌هایی باشند که شرح این ویژگی‌ها نیاز به چند جلسه مشاوره قبل از عمل خواهد بود که عبارتند از:

 1. افراد باید دارای سن ۱۸سال به بالا باشند
 2. افراد بالای ۳۰ سال باید پوست سفت داشته باشند.
 3. افرادی که دچار بیماری‌های خطرناک نیستند.
 4. عدم اعتیاد به مواد مخدر.
 5. دارا بودن شاخص توده بدنی کمتر از عدد۳۰
 6. افرادی که قصد کاهش چربی قسمتی از بدن و افزایش چربی قسمتی دیگر را دارند.

بنابراین لیپوماتیک نیاز به صرف زمان بیشتری است.

بیشتر بخوانید : لیپوساکشن ترانسفرلیپوساکشن نیاز به مشاوری بیشتری دارد یا لیپوماتیک

کدام روش‌ چربی‌ بیشتری را حذف خواهد کرد؟

لیپوساکشن برای اندام‌‌هایی چون زیر چانه، کنار سینه و… کاربرد دارد یا به عبارتی اندام‌های کوچک بدن به روش لیپوساکشن درمان می‌شوند. در حالیکه در روش لیپوماتیک بیشتر اندام‌های بزرگ تحت تاثیر قرار گرفته و درمان می‌شوند مانند ران، پهلو و شکم.

نتیجه نهایی درباره اینکه لیپوساکشن بهتر است یا لیپوماتیک

بطور کلی می‌توان گفت لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن معمولی بهتر است. بنا به همان دلایلی که در بالا اشاره کردیم. بنابراین می‌توان بصورت خلاصه گفت لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن بهتر است زیرا:

 1. در روش لیپوماتیک پوست بهتر از لیپوساکشن جمع می‌شود.
 2. در لیپوماتیک بجای استفاده از داروهای بیهوشی که در لیپوساکشن استفاده می‌شود، از بی‌حسی‌های موضعی بهره می‌گیرند که دلیل برتری بزرگی است.
 3. احتمال ایجاد عفونت در لیپوماتیک کمتر از لیپوساکشن است.
 4. احتمال ایجاد آمبولی در لیپوماتیک کمتر از لیپوساکشن است.
 5. شخصی که لیپوماتیک انجام داده نیاز به بستری پس از عمل ندارد.
 6. در روش لیپوماتیک زخم های کمتری ایجاد شده در نتیجه فرد سریع‌تر بهبود می‌یابد.

معرفی عمل لیپوساکشن و لیپوماتیک

سخن پایانی

هدف ما در این مقاله شرح تفاوت‌های لیپوماتیک و لیپوساکشن و در نتیجه، شرح برتری یکی بر دیگری بود. همانطور که نتیجه‌گیری کردیم لیپوماتیک نسبت به لیپوساکشن بنا به دلایلی روش برتری است. اما این برتری در مواقعی و با اهداف مختلف ممکن است، متفاوت باشد. ما سعی کردیم تمامی نکات مرتبط با این موضوع را وارسی کنیم، امیدواریم توانسته باشیم مطالب خوبی را در اختیار شما قرار دهیم.

 دیگر مقالات مفید سایت دکتر محمود خوانساری:

عمل لیپوساکشن

تفاوت عمل لیپوساکشن با لیپوماتیک، کدام بهتر است؟

کامل‌ترین اطلاعات درباره لیپوساکشن مردان

لیپوساکشن تامسنت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات نوشته

تاریخ انتشار:
ژانویه 10, 2024
تعداد دیدگاه:
بدون دیدگاه
نویسنده:
Support

آخرین مقالات

دوران نقاهت بعد از پروتز سینه
مراقبت‌ها و دوران نقاهت بعد از پروتز...
معرفی انواع عمل جراحی زیبایی لب
معرفی انواع عمل جراحی زیبایی لب
انواع عمل زیبایی های چشم
انواع عمل های زیبایی چشم
تفاوت ماموپلاستی و لیفت سینه
تفاوت ماموپلاستی و لیفت سینه چیست؟
مقایسه لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی
مقایسه و تفاوت لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی
دیگر مقالات کلینیک دکتر محمود خوانساری
دوران نقاهت بعد از پروتز سینه
مراقبت‌ها و دوران نقاهت بعد...
پروتز سینه، یکی از روش‌های محبوب در جراحی زیبایی است که به...
معرفی انواع عمل جراحی زیبایی لب
معرفی انواع عمل جراحی زیبایی...
لب، یکی از اجزای برجسته چهره است که نقش اساسی در جلوه...
انواع عمل زیبایی های چشم
انواع عمل های زیبایی چشم
در جریان اخیر، معرفی انواع عمل های زیبایی چشم به عنوان یکی...
تفاوت ماموپلاستی و لیفت سینه
تفاوت ماموپلاستی و لیفت سینه...
ماموپلاستی و لیفت سینه دو روش جراحی است که هر دو به...
مقایسه لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی
مقایسه و تفاوت لیپوماتیک با...
شناخت و درک تفاوت‌های بین لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی، برای انتخاب بهترین روش...
بزرگ کردن سینه پروتز
جراحی بزرگ کردن سینه با...
جراحی بزرگ کردن سینه با پروتز سینه، یک راه حل محبوب برای...
پیمایش به بالا